Bu yılki satılık kiralık ev fiyatları

2014’te Emlak Fiyatları

Kredi kuruluşlarının, ekonominin ve hükümet politikalarının etkisiyle yıldızı parlayan gayrimenkul sektörü 2013 yılında en hareketli dönemini yaşadı. Metrekare.com yeni yılın ilk aylarında bölgeler bazlı değer artışı ve ilçelere göre tip bazlı değer artışını ve bu yılki satılık kiralık ev fiyatlarını gösteren bir analiz yayınladı. İstanbul’da Aralık ve Ocak ayı emlak fiyatlarının değişimini gösteren rapora göre; metrekare başına satılık emlak fiyatları Aralık ayından Ocak ayına % 1,2 oranında azalırken, kiralık emlak fiyatlarında Aralık’tan Ocak’a % 0,7 oranında artış yaşandı.

Eyüp’te Satılık Ev Fiyatları Artıyor

Yeni nesil seri ilan sitesi olarak hizmet veren Metrekare.com, İstanbul’daki emlak fiyatlarının değişimini ortaya koyan bir analiz çalışması gerçekleştirdi. Analize göre Ocak ayında emlak metrekare fiyatlarının en çok arttığı ilçeler satılık konutta %17.9 oranıyla Eyüp olurken, kiralık konutta %12.8 artışla Gaziosmanpaşa oldu.

2014 emlak piyasasında son durum
Bu yılki satılık kiralık ev fiyatları

Satılık ev fiyatlarında artış birincisi Eyüp

İstanbul’dan emlak almak ya da kiralamak isteyenleri yakından ilgilendiren analizde satılık emlak fiyatlarının en çok arttığı ilçelerin başında %17,9 oranıyla Eyüp geliyor. Eyüp’te 2014 Ocak ayında metrekare başına birim fiyat 2.359TL/m2 olarak gerçekleşti. Bu fiyat artışlarında özellikle Göktürk’teki lüks konut projelerinin etkisi gözlendi. Satılık konutta en çok fiyat artışı yaşayan diğer ilçeler % 16,1 ile Kadıköy ve %15,1 ile Sancaktepe oldu. Birim fiyatlar bu ilçelerde sırasıyla 5.148TL/m2 ve 1.765 TL/m2 olarak gerçekleşti.

Kiralık daire fiyatlarında en yüksek artışı Gaziosmanpaşa üstlendi

2014 yılı analizinde kiralık emlak fiyatlarının en çok arttığı ilçelerin başında ise % 12,8 oranıyla Gaziosmanpaşa geliyor. Gaziosmanpaşa ilçesinde Ocak ayında gerçekleşen metrekare birim fiyatı ise 17TL/m2 oldu. Gaziosmanpaşa’daki kiralık dairelerdeki fiyat artışlarında ilçede kentsel dönüşüm projelerinin yoğun olması ve dönüşümden yararlananlara devletin kira desteği vermesi önemli unsurlar olarak göze çarptı. Kiralık konutta en çok fiyat artışı yaşayan diğer ilçeler % 8,3 ile Güngören ve %8,3 ile Beykoz oldu. Birim fiyatlar bu ilçelerde sırasıyla 9 TL/m2 ve 11 TL/m2 olarak gerçekleşti.