Nazar için Felak ve Nas suresi okumak faydalı mı ?

nazar için yapılacak en iyi şey dua okumaktır.her ne kadarda moder tıp dediğimiz “şey” nazar gibi hakitati olan bir şeyi kabul etmese de ve bazı bazı dangalaklara görede “hadi canım olur mu öyle şey” desede, nazar vardır.

Muavvizeteyn sure nedir? Nazar için Felak ve Nas suresi Arapça okunuşu!
Koruyucu niteliğinde olan Muavvizeteyn surelerin neler olduğunu sizlere araştırdık. Felak, Nas ve İhlas surelerinin arapça okunuşunu ve anlamı haberin detayında! Çoğunlukla nazardan korunmak için okunan Felak ve Nas sureleri ile ilgili hadis-i şerifler…

Kelime anlamına baktığımızda iki koruyucu manasını taşıyan Muavvizeteyn sure, içerisinde iki ayrı sureyi kapsamaktadır. Bu iki sureden kasıt, Kuran-ı Kerim’de geçen Felak ve Nas sureleridir. Sonrasında bu surelere Allah (c.c)’u anlatan İhlas suresi de eklenmiştir. Kuran’ın son üç suresi Felak, Nas ve İhlas sureleri, Muavvizeteyn (koruyucu) olarak geçmektedir. Gündelik hayatımız içerisinde kem gözlü kötü bakışların etkisinden korunmak için okuduğumuz Felak ve Nas Sureleri, nazara karşı okunacak en tesirli sureler arasında yerini almaktadır. Kuran-ı Kerim’in 113. suresi olan Felak suresi toplamda 5 ayetten, Nas Suresi ise Kur’an’ın 114. ve son suresi olarak 6 ayetten oluşmaktadır. Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV), sahabeden Abdullah ibn Hubeyb’e, “Akşam ve sabah olunca İhlas, Felak ve Nâs sûrelerini üçer kere oku, onlar her şeye karşı sana yeter.” buyurarak ne denli koruyucu olduğuna işaret etmektedir.(Tirmizî, Deavat, 117) Sahabe Ukbe b. Amir, Efendimiz (SAV), bana her namazın arkasından Felak ve Nâs surelerini okumamı emretti” demiştir. (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’ân, 12; Ebu Dâvûd, Salât, 361) Bela ve musibetlere karşı okunacak en etkili surelerden olan Felak ve Nas suresinin okunuşlarını size araştırdık.

MUAVVİZETEYN SURE NEDİR? MUAVVİZETEYN SURE HANGİLERİ?

Felak ve Nas suresi arapça okunuşu

İki koruyucu anlamındaki Muavvizeteyn sure olarak karşımıza çıkan Felak ve Nas suresine sonradan eklenen İhlas suresi Kuran’ı Kerim sonlarında yer alan surelerdendir. Felak, Nas ve İhlas suresi konularına baktığımızda; Felak ile Nas suresi büyücülerin, hasetçilerin kötü düşünceler fısıldayan cin ve insan vesveselerinin şerrinden Allah’a sığınılması gerektiği üzerinde durulmaktadır. İhlas suresinde ise, Allah’ın sıfatlarından bahsetmektedir.

Peygamberimiz Efendimiz (SAV)’in eşi Hz. Ayşe (r.a.) validemiz diyor ki: “Hz. Peygamber (s.a.s), her gece yatağa girdiği zaman iki elinin avucunu bir araya getirir, sonra ellerinin içine üfler ve kul hü vallâhü ahad, kul eûzü bi rabb’il felakı ve kul eûzü bi rabbi’n-nasi surelerini okur, sonra elleriyle elini, yüzünü ve vücudunun ulaşabildiği yerlerini mesh eder ve bunu üç defa yapardı.” (Ebu Dâvûd, Edeb, 107)

NOT: Kuran-ı Kerim okumayı bilmeyen kimselerde surelerin türkçesini okumak mahreçte ve tecvid de bazı bozukluklara neden olabileceği için sure ezberken arapça okunuşunu kaynak almak ya da dinlemek daha doğru olacaktır.